sobota, 21 września 2013

Koniec lata

Koniec lata i jesień nieodmiennie kojarzy mi się z robieniem przetworów na zimę z 'ogrodowych darów'. Szczególnie lubię koniec lata, ponieważ wtedy zyskuję więcej przestrzeni w kuchni.
 
 Dlaczego?  

Bo ja od zawsze robię soki owocowe bardzo tradycyjną metodą - tak jak robili je moi dziadkowie i rodzice. Czarną porzeczkę i maliny zasypuję w dużych słojach cukrem (w proporcjach 1kg:1kg) i po sześciu tygodniach tak utworzony sok zlewam do butelek.
Soki powstałe tą metodą mają bardzo specyficzny smak, bez którego nie wyobrażam sobie jesieni i zimy.

Jest to dla mnie SMAK DZIECIŃSTWA.

Jak byłam przeziębiona jako dziecko, tato robił mi taką miksturę: 1/4 szklanki soku, 1/4 szklanki gorącej wody, 1 łyżka miodu i sok z połowy cytryny. Uwielbiałam ten 'syropek', był bardzo rozgrzewający i stawiał na nogi przy każdym przeziębieniu.
Od zawsze chciałam, aby sok naszym dzieciom również tak smakował jak mi. No i na szczęście zasmakował. Moje dzieci go uwielbiają i tego soku idzie nam kilkadziesiąt litrów rocznie. Teraz już robię go nie tylko dlatego, że chcę ale również MUSZĘ :) Ale jest to bardzo miły obowiązek. 
W tamtym tygodniu zlewałam sok z czarnej porzeczki - były zebrane w połowie lipca, więc już sok był gotowy. 
 

Od paru lat dodaję trochę więcej cukru niż 'kilo-na-kilo'. Dzięki temu sok o wiele mniej fermentuje, a pozostały cukier (z wierzchu i nierozpuszczony na dnie) daję do osobnego słoika i używamy do słodzenia herbaty. PYCHA... no i nic się nie marnuje.
 
Najpierw sok zlewam do garnków i odstawiam na noc, aby się 'odstał'. Tak zawsze mawiała moja mama, bo po zlaniu powstaje piana, która znika dopiero po paru godzinach.
Drugiego dnia, wszystkie soki lądują w butelkach. W tym roku po raz pierwszy miałam cudownego asystenta.

Ten sok 'zawsze pracuje' i nigdy nie można zamykać butelek bardzo szczelnie, bo 'wybuchną'.
Dosłownie. Przekonałam się o tym parę lat temu...
Dlatego przy wyborze butelek trzeba pamiętać, aby były zakręcane na nakrętki i nie należy ich dokręcać 'do końca'.


Ciekawa jestem czy udało mi się kogoś przekonać do tej metody robienia soku. Mój tata był święcie przekonany, że jest ona najlepsza bo soki nie tracą cennych witamin i naturalnych antybiotyków od gotowania i są gęste: te robione w sokowniku/parowniku zawierają zawsze trochę wody. Co prawda 'nasze' zawierają bardzo dużo cukru, ale i tak argumenty mojego taty bardziej mnie przekonują.
A prawda pewnie leży gdzieś po środku - jak zwykle zresztą.

pozdrawiam
JoC 

9 komentarzy:

 1. My tak robimy nalewke :)
  Po 6 tygodniach jeszcze alkohol i naleweczka ma boski smak ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naleweczki to zupełnie inna historia, u mnie proces ich robienia trwa trochę dłużej (9+6 tygodni), ale o tym napiszę kiedy indziej :)

   Usuń
 2. Pamiętam z dzieciństwa moja mama tak robiła soki,...dopóki nie weszła w posiadanie sokownika :) Ja w ten sposóp robię syrop z młodych pędów sosny i tak jak Entomka esencję do nalewek np. z pigwowca,... a reszta jak już to w sokowniku.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojej, szkoda że nie zaczęłaś tego postu jak owoce właśnie były. Na pewno bym się skusiła. Przypomnij za rok, że to ju pora soki nastawiać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak ja kocham smak czarnej porzeczki! Zaglądam do Ciebie, a tu hektolitry soku!!! Uściski dla uroczego pomocnika:))

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja tak robię nalewki. ale mam jeszcze cały słoik niedawno nastawiony, CUKRU DAŁAM SPORO. i postanawiam, że nie dam tam alkoholu. Zostawię na taki sok jak proponujesz i będę się nim zima degustować . dziękuję za przepis i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. U nas też soczki na zimę muszą być :) A o wybuchaniu butelek też coś wiem ;)

  OdpowiedzUsuń